Časté dotazy - solární ohřev vody

1. Lze přebytečné teplo použít do topení?

Ano, nejlépe však do podlahového topení. Přebytek nemusí být velký a proto bude pouze v jarních a podzimních měsících. V létě není potřeba a v zimě je minimální sluneční svit. Pro přebytek je potřeba posílit systém o více kolektorů a zabránit, aby nebyl  "kraden" do topné soustavou na úkor teplé vody z boileru.

2. Co je lepší - deskový nebo trubicový kolektor?

Trubicový kolektor má  více výhod. Hlavní je, že má o 25% vyšší výkon než plochy. Lépe se instaluje a opravuje. Funguje i při místním poškození jedné trubice, funguje i při zatažené obloze (difuzní infračervené záření)

3. Je možné propojit solární ohřev s plynovým kotlem?

Ano, lze propojit. Naopak je to  vhodnější než dotápět elektrickou spirálou. Pořád je plyn levnější než elektřina. Není to náročné, pouze nádrž musí mít 2 výměníky.

4. Nezamrzne v zimě kolektor?

Trubice v kolektoru neobsahují žádnou kapalinu, pouze v horní části kolektoru - sběrači, protéká nemrznoucí směs, která vydrží i do -30°C.

5. Neponičí sníh kolektor?

Kolektor má konstrukci, která je dimenzovaná a zkoušená na naše geografické podmínky, většinou sníh sjede po trubici a maximálně se zachytí na spodní části kolektoru. To však pouze jen na velmi krátké období. Vzhledem k tomu, že když padá sníh, nesvítí slunce, nemusíme se bát, že příjdeme o nějakou energii. Stejně bychom žádnou nezískaly.

6. Jaká je návratnost ?

V porovnání s elektrickým boilerem je  u 4členné rodiny návratnost okolo 6 let, oproti plynu je to 8 let. Samozřejmě klesajícím počtem členů rodiny se návratnost prodlužuje.

7. Je vhodný solární ohřev pro kempy, hotely a penziony?

Zhledem k tomu, že náklady na teplou vodu jsou jednou z největších položek, je velmi vhodný solární ohřev pro tyto objekty. Nejvíce tam, kde hlavní sezona je v letních měsících. To je solární zisk největší, tudíž není potřeba velkých investic jako u provozů celoro

Volejte ZDARMA !

800 900 370

Florian tepelná technika s.r.o.

Denisova 85
Teplice, 415 03